גרפולוגיה

 
בחברת גוזלן - פוליגרף ואבחון מידע מספקים שירותי גרפולוגיה תעסוקתית וגרפולוגיה משפטית, עבור חברות, מוסדות ובתי משפט בכל רחבי הארץ.
 

מהי גרפולוגיה?

 
גרפולוגיה למעשה היא תורת הכתב, ומשמשת הן לצורך ניתוח מסמכים וחתימות בהיבטה המשפטי או לצורך אבחון ומיון עובדים פוטנציאליים למקומות עבודות.
 

גרפולוגיה תעסוקתית

 
גרפולוגיה זו שיטה טובה לקבוע האם העובד מתאים לאייש תפקיד מסוים. שיטה זו מסבירה פנים גם למעסיק וגם לעובד הפוטנציאלי. גרפולוגיה במקרים רבים קושרת בין הכתב לבין אישיותו של האדם הנבדק, ומהווה כלי נוסף עבור המעסיק בשיקוליו לקבל עובד לתפקיד מסוים.

במקרים כאלה, עם סיום הבדיקה הגרפולוגית הלקוח מקבל לידיו דוח סיכום הכולל:
 
 
  • הערכה כללית של הנבדק
  • הערכת יושר ואמינות
 
 
 
  • הערכת מוטיבציה וחריצות
  • הערכה לגבי כושר הביטוי ויחסי האנוש של הנבדק
 
 
 
  • הערכת יכולת עמידה בלחץ והתמדה
  • סיכום ההתרשמות הכללית
 
 
 
 
לכל דוח בדיקת גרפולוגיה מצורפת הערכה כמותית של האפיונים הפסיכולוגיים ודירוג היכולות שלו.
 

היתרונות של הגרפולוגיה

 
כיום מיוני העובדים המקובלים בחברות הגדולות אלו מבחנים פסיכוטכניים. למבחנים הללו מתכוננים בדיוק כמו שמתכוננים למבחן פסיכומטרי או למבחן בגרות, וכך השיטה מאבדת בעצם את עיקריה. יכול מאוד להיות שאותו המועמד עשה רק אתמול את מבחן המיון שמוגש לו, והוא יודע טוב מאוד מה צפוי ממנו לעשות כדי להצליח. בתחום הגרפולוגיה אין דרך לעשות את זה. אין דרך להסוות את כתב היד הטבעי של האדם.

לעתים דרוש למעסיקים אמצעי נוסף לבחינת מועמדים, כזה אשר יאפשר להם לבחון לא רק את מילותיהם, אלא גם את מה שעומד מאחוריהן. במקרים אלה בדיקה גרפולוגית הינה כלי יעיל ונוח.

היתרון הגדול ביותר של מיון עובדים חדשים בעזרת חוות דעת של גרפולוג מקצועי או אבחון גרפולוגי הוא שאי אפשר להתכונן לבחינה הזו. כתב היד נגזר מפקודות המועברות מהמוח ומתבטאות בתנועות אלו ולא אחרות. כתב ידו של האדם מלמד באופן ישיר על אופיו. תכונות אלו קשה מאוד לחשוף בשיטות אחרות.

יתרון נוסף של אבחון גרפולוגי או בדיקה גרפולוגית על פני שיטות אלטרנטיביות למיון כוח אדם הוא בכך שמדובר בשיטה המהירה ביותר שיש, גם עבור הנבדק, וגם עבור המעסיק הפוטנציאלי שלו. הבחינה לוקחת לא יותר מחצי שעה, ותוצאותיה יכולות להגיע בתוך 24 שעות. בצורה זו הנבדק לא צריך לבלות יום שלם במיונים, והמעסיק לא זקוק לשבוע שלם בשביל לפענח את כל המבחנים המורכבים של המועמדים.
 

כדי לבצע בדיקה גרפולוגית כראוי יש לשמור על כמה כללי ברזל:

 
  • יש לספק לנבדק מקום נוח לעשות בו את הבחינה, היד שלו צריכה להיות משוחררת ואסור שהמראיין יהיה בסביבתו בשעת כתיבת המכתב.
  • המכתב שנשלח לגרפולוג צריך להכיל לפחות 30 שורות הכתובות בשפת האם של המועמד, או בשפה אחרת שבה יש לו שליטה מוחלטת.
  • אין משמעות עקרונית למה שכותבים, בדרך כלל רוב הנבדקים בוחרים לכתוב את קורות חייהם.
 

גרפולוגיה משפטית

 
חברת גוזלן שירותי פוליגרף בע"מ מנוסה במתן שירותי אימות מסמכים וחתימות, כולל חוות דעת מומחים לבתי משפט. גרפולוגיה היא מדע שיכול לשפוך אור על תיקים משפטיים מורכבים ולעזור לשופט להגיע להחלטה הנכונה.

ישנם לא מעט תיקים שבהם השופט מבקש חוות דעת של גרפולוג. גרפולוגיה נחשבת למדע שאפשר לסמוך עליו ויש לא מעט משפטים שבהם השופטים הסתמכו על חוות דעת גרפולוג. ראיה זו אינה מספיקה כדי לעמוד כשלעצמה, אך היא מהווה חיזוק מעולה לגרסה של אחד הצדדים.

גרפולוגיה יכולה להיות יעילה במיוחד במשפטים כלכליים ובטענות לזיוף חתימה. גרפולוג אמור לזהות בצורה חד משמעית האם החתימה אמיתית או מזויפת. לפעמים קשה מאוד לזהות זאת. אם נחשוב על מסמך ישן בן כ-10 שנים, חלקים מהחתימה כבר נמחקו. במצבים כאלו יש דרכים לשפר את סיכוייו של כל גרפולוג לבצע את עבודתו בכך שיביאו לעיונו חתימות רבות מתקופות שונות בחייו של האיש.
 
זקוקים לשירותי גרפולוגיה לצורך חוות דעת משפטית או מיון עובדים? התקשרו: 077-3164709
 
 
 
 
 

נשמח לראותכם בכל אחד מסניפינו הפזורים ברחבי הארץ

 
 
 

סניף אזור

 
העליה השנייה 43, אזור
טלפון: 03-5509292
פקס: 03-6500959
 
 
 
 
 

סניף חיפה

 
יעקב מושלי 11 ליד מתחם שטראוס, חיפה
טלפון: 04-8256486
 
 
 
 
 

סניף ירושלים

 
בית הדפוס 12 , ירושלים
טלפון: 02-6517685
פקס: 03-5375997
 
 
 
 
 

סניף באר שבע

 
רמב"ם 33, באר שבע
טלפון: 08-6280388
 
 
 
 
 

סניף כפר סבא

 
דרך השרון 8, כפר סבא
טלפון: 03-5509292
 
 
 
 
 

סניף נתניה

 
גיבורי ישראל 5, נתניה
טלפון: 03-5509292