03-5509292

פוליגרף משפטי

מכון פוליגרף גוזלן מתמחה בביצוע בדיקות פוליגרף משפטיות במסגרת תביעות משפטיות אזרחיות, המתנהלות בבית משפט. בדיקת פוליגרף הינה קבילה בתביעות אזרחיות, בבית משפט לענייני משפחה ובבתי דין רבניים תחת תנאים מסוימים. פוליגרף משפטי, הוא טכניקה המשמשת לגילוי הונאה בהקשרים משפטיים. הפוליגרף מודד תגובות פיזיולוגיות כמו קצב לב, לחץ דם וקצב נשימה. למרות אופיו השנוי במחלוקת ומגבלותיו, נעשה שימוש בפוליגרף משפטי במסגרות משפטיות שונות כדי לאסוף מידע נוסף, לספק ראיות או לסייע בקבלת החלטות.

בדיקת פוליגרף לבית משפט במסגרת תביעה אזרחית:

בתביעות אזרחיות מסוימות, הצדדים עשויים לבקש להשתמש בבדיקת פוליגרף כדי לאשש או לערער על הצהרת תובע. המטרה היא לקבוע את אמיתות המידע הנמסר, במיוחד במקרים בהם קיימות ראיות פיזיות מוגבלות. עם זאת, חשוב להבין כי קבילות תוצאות הפוליגרף משתנה מאוד בהתאם לתחום השיפוט ולשיקול דעתו של השופט.

בדיקת פוליגרף כראיה קבילה במשפט אזרחי:

קבילותן של תוצאות בדיקות פוליגרף כראיה במשפט אזרחי היא סוגיה שנויה במחלוקת. בתחומי שיפוט מסוימים, ייתכן שתוצאות פוליגרף לא יהיו קבילות עקב חששות לגבי מהימנותן. עם זאת, במקרים מסוימים, שני הצדדים עשויים להסכים להשתמש בתוצאות הפוליגרף כחלק ממשא ומתן.

בדיקת פוליגרף תישקל כראייה קבילה אם היא עומדת בשני תנאים מרכזיים:

  • הסכמה מרצון: בתחומי שיפוט מסוימים האדם הנבדק חייב לתת הסכמה מרצון לעבור את בדיקת הפוליגרף כדי שהתוצאות ייחשבו לכל מטרה.
  • קביעת שני הצדדים: במקרים מסוימים, התביעה וההגנה עשויות להסכים להתנות על קבילות תוצאות הפוליגרף. המשמעות היא ששני הצדדים מקבלים את התוצאות כראיות ללא עוררין.

בדיקת פוליגרף בבית משפט לענייני משפחה:

בבית המשפט לענייני משפחה, בדיקות פוליגרף עשויות לשמש במצבים כמו מאבקי משמורת או כדי לפתור בעיות הקשורות לנאמנות. עם זאת, השימוש בהם נתון לחששות דומים כמו בהקשרים משפטיים אחרים. בית המשפט עשוי לשקול את תוצאות הפוליגרף יחד עם ראיות אחרות.

בדיקות פוליגרף במסגרת תביעות ביטוח:

בתביעות ביטוח מסוימות, כגון אלה הכוללות חשד להונאה או נסיבות חשודות, חברות הביטוח עשויות להשתמש בבדיקות פוליגרף כדי להעריך את אמיתות הצהרת התובע.   

השימוש בפוליגרף במסגרת התביעה, הוכיח את עצמו ככלי יעיל לחשיפת גרסאות שווא של לקוחות אשר ניסו להרוויח כספים במרמה מחברות הביטוח.

להלן חמש דוגמאות היפותטיות שבהן ניתן להציע בדיקת פוליגרף כחלק מחקירת תביעת ביטוח:

  • תביעת חשד לפגיעה גופנית במרמה: אם חברת ביטוח חושדת שהפציעה המדווחת של תובע היא הונאה או מוגזמת, היא עשויה להציע בדיקת פוליגרף כדי להעריך את אמיתות הצהרות התובע לגבי האירוע והיקף הפציעות שלו.
  • תאונת דרכים: במקרים בהם חברת ביטוח חושדת כי בוצעה תאונת דרכים כדי לתבוע במרמה תגמולי ביטוח, היא עשויה לשקול שימוש בבדיקת פוליגרף כדי להעריך את מעורבות התובעים או גורמים אחרים.
  • תביעת נזקי רכוש: במצבים בהם ישנם מספר צדדים המעורבים בתביעת נזקי רכוש, וחברת הביטוח צריכה לקבוע אחריות, היא עשויה להציע בדיקות פוליגרף כדי לוודא את אמיתות דבריהם של הצדדים המעורבים.
  • תביעת גניבה או פריצה: כאשר חברת ביטוח מקבלת תביעה בגין רכוש שנגנב או ניזוק ויש ספקות לגבי הלגיטימיות של התביעה, היא עשויה לשקול בדיקות פוליגרף כדי לסייע באימות הצהרות התובע.
  • תביעת פיצויים לעובדים: במקרים בהם חברת ביטוח חושדת שתביעת פיצויי עובדים היא הונאה או מוגזמת, היא עשויה להציע בדיקת פוליגרף כדי להעריך את נכונות הצהרותיו של העובד לגבי הפגיעה לכאורה במקום העבודה.

מנגד, במקרים רבים אחרים, פוליגרף במהלך תביעות ביטוח מאמת את גרסת הלקוח ומוכיח את אמינותו.

לא ניתן לכפות על אנשים לבצע בדיקת פוליגרף בניגוד לרצונם, מכיוון שהיא עלולה להפר את זכויותיהם נגד הפללה עצמית.

לא. השימוש בבדיקות פוליגרף משתנה ממדינה למדינה. מדינות מסוימות אסרו לחלוטין את השימוש בהן בהליכים משפטיים, בעוד שאחרות עשויות להתיר אותן בנסיבות ספציפיות.

תוצאות פוליגרף לבדן אינן יכולות לקבוע באופן סופי אשמה או חפות.  יש צורך בחקירה נוספת וראיות מאששות כדי לבסס אשמה או חפות.

כדי לשפר את הדיוק של בדיקת פוליגרף, חיוני להצטייד בבודק מיומן ומנוסה. בנוסף, הבדיקה צריכה להתבצע בתנאים מבוקרים, והשאלות הנשאלות חייבות להיות מעוצבות בקפידה כדי לעורר תגובות אמת.

גוזלן שירותי פוליגרף בע"מ מספק שירותי פוליגרף משפטי

מכון פוליגרף גוזלן מספק שירותים לכל רחבי הארץ, וצוות של בודקים מסורים ומיומנים שחברים באיגוד הפוליגרף הישראלי. אנו דוגלים במקצועיות ללא פשרות ודיסקרטיות מלאה. לפרטים נוספים צרו עימנו קשר עוד היום!

כדאי לכם לקרוא

סוגי בדיקות פוליגרף | גוזלן פוליגרף
סוגי בדיקות פוליגרף

לא משנה אם אתם צריכים שירותי פוליגרף כדי להוכיח את חפותכם במישור הפלילי או דווקא להוכיח שיש לכם עובד שסרח בעבודתו, אם אתם זקוקים לפוליגרף

קרא עוד »
מהי בדיקת פוליגרף | גוזלן פוליגרף
מהי בדיקת פוליגרף?

חברת גוזלן שירותי פוליגרף בע"מ מתמחה בביצוע בדיקות פוליגרף חוזרות ובבוררות בין בדיקות שונות. החברה מתמחה בביצוע בדיקות פוליגרף ראשוניות וחוזרות, וכן בהיזון חוזר. הבדיקות

קרא עוד »
דילוג לתוכן