03-5509292

תשאולים – בדיקות פוליגרף לעובד חדש

מה זה בדיקת פוליגרף

לפני שנדבר על בדיקת פוליגרף לעובדים, יש להסביר מה זה בדיקת פוליגרף. בדיקת פוליגרף, היא בדיקה שמטרתה לאבחן האם נבדק דובר אמת או דובר שקר בסוגייה או סוגיות עבורן מתבצעת הבדיקה. בדיקות פוליגרף נחלקות לכמה סוגים עיקריים. בדיקת פוליגרף משפטית המתבצעת במטרה לאמת או להזים טענות הנידונות בבית המשפט. בדיקת פוליגרף ספציפית בעקבות חשד שמטרתה לאמת או להזים חשד מסויים ונקודתי. בדיקת פוליגרף תעסוקתית לעובדים או למועמדים לעבודה שמטרתה לאבחן את מהימנות העובד בתקופת עבודתו בחברה ולהימנע מסיכונים מיותרים טרם קליטת עובד חדש לחברה. 

בדיקת פוליגרף לפני קבלה לעבודה

כשרוצים לאייש תפקיד בעל אופי רגיש, לרוב שולחים את המועמדים לתפקיד זה להליך מיוחד שנקרא תשאולים. הליך זה הוא למעשה סוג של מבדק אמינות, שבמהלכו מנהלים שיחה פרונטלית עם המועמד ומעלים סוגיות רלבנטיות לאופיו המיוחד של התפקיד.

מבחן פוליגרף לעובדים: תחילת התהליך

בדיקת פוליגרף לעובדים מתחילה בניתוח הסיכונים בתפקיד אליו העובד מועמד או בתפקיד בו הוא עובד. בהתאם לזאת ינוסחו השאלות הרלוונטיות לבדיקה ועל בסיס השאלות הללו יתבצע התשאול המקדים לבדיקה. לרוב מקובל לשאול עד 8 שאלות בבדיקות פוליגרף לעובד לפני תחילת העסקתו ועד 5 שאלות בבדיקת פוליגרף לעובד במהלך העסקתו.

על אילו נושאים מדברים במהלך התשאולים?

חשוב לדעת שהתשאול נמשך כשעה, והבודקים המיומנים משתדלים מאוד למנוע מהנבדק להרגיש שהוא עובר חקירה, ומתנהלת שיחה מאוד חיובית ונעימה.
עם זאת, במהלך אותה שיחה עולים נושאים מורכבים, כגון:

  • מעורבות בפלילים
  • ריגול תעשייתי
  • גניבה ממקומות עבודה קודמים
  • חובות כספיים
  • התמכרויות
בדיקת פוליגרף לעובדים - גוזלן שירותי פוליגרף

הבדלים בין בדיקות פוליגרף לעובדים

רבים תוהים מה שואלים בפוליגרף בקבלה לעבודה, אבל האמת היא שהתוכן אינו קבוע. למעשה, התוכן של הנשאל בפוליגרף בעבודה יכול להשתנות מאוד בהתאם לחששות המעסיק, סוג הארגון והתפקיד הספציפי. השאלות לרוב מתייחסות לסיכונים העלולים להיגרם ע"י העובד לדוגמא, מעורבות בפלילים, גניבות ממקומות עבודה, פיטורין עקב עבירות, שימוש בחומרים אסורים, קשר לעולם הפשע, התמכרויות ומצב כלכלי בעייתי.

במקרה של בדיקה לעובד קיים, לרוב השאלות יתמקדו בתחום הגניבות, הדלפת מידע, שימוש בחומרים אסורים בשטח הארגון, עבירות נהלים חמורות ופגיעה בנכסי הארגון.

ומה קורה בסיום התהליך?

תוך 24 שעות מרגע סיום התישאול, המעסיק מקבל חוות דעת מפורטת על המועמד, תוך נימוקים והסברים על מה היא מבוססת, מתוך הנושאים שבהם עסקו במהלך התשאול. בהתאם לחוות הדעת המנומקת, המעסיק קובע האם ניתן להתקדם עם המועמד ולגייס אותו לתפקיד שיש סיבה מוצדקת לא לגייס אותו.

את מי כדאי לתשאל?

מומלץ מאוד להשתמש בטכניקת התשאולים במקרים שבהם מעוניינים לגייס עובדים לתפקידים בעלי נגישות למידע רגיש של הארגון, לסחורה, לכספים וכדומה.

שאלות נפוצות ומידע חשוב

האם יש לקבל הסכמה לעבור פוליגרף לפני קבלה לעבודה?

בדיקת פוליגרף למועמד לעבודה משמשת ככלי מיון לפני העסקה על ידי חלק מהמעסיקים. נוהג זה נפוץ יותר בתפקידים שבהם אמון וביטחון הם חשיבות עליונה. חובה ליידע את  המועמד מראש שבדיקת פוליגרף היא חלק מתהליך הגיוס, מה שמאפשר לו להסכים לשלב זה במסע הגשת המועמדות לעבודה.

מבחן פוליגרף לעבודה: שיקולים משפטיים ואתיים

שימוש בבדיקת פוליגרף לעבודה מעלה מספר שיקולים משפטיים ואתיים. יש לעגן בהסכם העבודה של העובד את הסכמתו לעבור בדיקת פוליגרף תעסוקתית במהלך עבודתו והן את הסנקציות שיופעלו במידה ויסרב לעבור את בדיקת הפוליגרף כאשר יתבקש לעשותה.

פוליגרף לתעסוקה: לכפות או לא לכפות?

לגבי האם מותר לכפות על עובד לעבור בדיקת פוליגרף, התשובה חד משמעית. אין להכריח עובד לעבור בדיקת פוליגרף מה גם שלצורל הבדיקה נדרש שיתוף פעולה מצד הנבדק. ועל כן יש יתר חשיבת לעגן את הנושא בהסכם העבודה. לסירוב לעבור בדיקת פוליגרף עלולות להיות השלכות כמו השפעה על קבלה לעבודה של מועמדים או להוביל לפיטורין של עובדים קיימים עם זאת, השלכות אלו תלויות כאמור בנסיבות המקרה ובהסכם העבודה עליו חתום העובד.

היתרונות של בדיקת פוליגרף לעובד ולמעסיק

השימוש בפוליגרף לתעסוקה מעניק כלי להבטחת יושרה מצד העובד כלפי המעסיק והן כלפי חבריו לעבודה. שימוש בפוליגרף תורם לסביבת עבודה נעימה יותר, בטוחה יותר ושקטה כאשר העובדים יודעים שחבריהם לעבודה עוברים תהליך המוודא שאין סיכון בהעסקתם.

טיפים למועמד לעבודה לפני בדיקת פוליגרף

הכנה מנטלית: להישאר רגוע וממוקד

הבדיקה בודקת את אמינותך בלבד, לבודק יש כלים לנטרל כל השפעה של התרגשות, לחץ, מתח ומצבים רפואיים שונים. כל עוד תענו את האמת על השאלות בדיקה תעבור בהצלחה.  

כנות ועקביות: מפתח לבדיקת פוליגרף מוצלחת

כנות היא המדיניות הטובה ביותר בעת ביצוע בדיקת פוליגרף. על העובדים לענות על כל השאלות בצורה אמיתית ועקבית. ניסיון לתמרן את הבדיקה או להערים על הפוליגרף עלול להוביל לתוצאות לא חד משמעיות או שליליות.

חרדת מבחן פוליגרף: ניהול ההשפעה הרגשית

הסיכוי לבדיקת פוליגרף יכול להיות מרתיע, וזה נורמלי שעובדים יחוו חרדה. הכרה והתייחסות להשפעה הרגשית הזו היא חיונית. יש ליידע את הבודק בכל דבר הנוגע להרגשה ולתחושות כלפי הבדיקה והתהליך על מנת לאפשר לו להשיב ולהתייחס לחששות.

למי פונים לצורך בדיקת פוליגרף לעובד חדש?

לביצוע בדיקת פוליגרף לעובד חדש יש לפנות למכון פוליגרף מקצועי עם ניסיון בתחום ובעל צוות מיומן בטכניקת התשאולים. 

חברת גוזלן שירותי פוליגרף בע"מ מבצעת תשאולים עבור לקוחות רבים, ותשמח לעמוד גם לשירותכם. לקבלת פרטים נוספים התקשרו: 077-3164709

כדאי לכם לקרוא

סוגי בדיקות פוליגרף | גוזלן פוליגרף
סוגי בדיקות פוליגרף

לא משנה אם אתם צריכים שירותי פוליגרף כדי להוכיח את חפותכם במישור הפלילי או דווקא להוכיח שיש לכם עובד שסרח בעבודתו, אם אתם זקוקים לפוליגרף

קרא עוד »
מהי בדיקת פוליגרף | גוזלן פוליגרף
מהי בדיקת פוליגרף?

חברת גוזלן שירותי פוליגרף בע"מ מתמחה בביצוע בדיקות פוליגרף חוזרות ובבוררות בין בדיקות שונות. החברה מתמחה בביצוע בדיקות פוליגרף ראשוניות וחוזרות, וכן בהיזון חוזר. הבדיקות

קרא עוד »
דילוג לתוכן